Starostlivosť o materiály Alcantara®

Alcantara® patrí medzi najluxusnejšie materiály, používané pri výrobe originálnych čalúnení vozidiel. Tento materiál sa vyznačuje aj nenáročnou starostlivosťou.

Alcantara® patrí medzi najluxusnejšie materiály, ktoré sa v súčasnosti používajú pri výrobe originálnych čalúnení vozidiel. Tento materiál sa vyznačuje vysokou odolnosťou a nenáročnou starostlivosťou. Nasledujúci návod bol vytvorený na základe odporúčaní výrobcu (pôvodnú verziu nájdete na stránke Alcantara S.p.A.).

Základná údržbaDenné čistenieTýždenné čistenieRočné čistenieVšeobecné pokyny pre čistenieVšeobecné informácie o odstraňovaní škvŕnVo vode rozpustné škvrnyVodeodolné škvrnyOdolné škvrnyStaré škvrny neznámeho pôvodu

Ak chcete zachovať krásu materiálu Alcantara® čo najdlhšie, odporúča sa pravidelné čistenie. Pri čistení by ste mali dbať o to, aby ste materiál Alcantara® netreli príliš silno a taktiež sa vyhnite používaniu parného zariadenia.

Pre denné čistenie postačí, aby ste z materiálu Alcantara® utreli prach jemnou kefkou, suchou utierkou alebo vysávačom.

Po vysávaní pretrieť materiál Alcantara® mierne navlhčenou bavlnenou utierkou. Vyhnite sa použitiu utierok a handier s potlačou, pretože tieto môžu na poťahoch zanechať škvrny od atramentu.

V prípade poťahov, ktoré nie je možné vyprať v práčke (všetky MAD Produkty) je možné materiál Alcantara® čistiť používaním špeciálne na tento účel vyrobenými čistiacimi prostriedkami. V našom výrobnom závode máme pozitívne skúsenosti s čistiacimi prostriedkami, ktoré vidíte na obrázku pod textom (Uphostery&Carpet Cleaner od Turtle WAX, Vinet od Atas a Foam Cleaner od RETECH). Pokiaľ tieto čistiace prostriedky nemáte k dispozícii, dodržujte nasledujúce pokyny. Opatrne odstráňte prach z materiálu a jemne navlhčenou čistou handričkou alebo hubkou prejdite po povrchu materiálu Alcantara®. Budte opatrný, aby ste materiál príliš nenavlhčili. Potom materiál ešte raz pretrite jemne navlhčenou čistou utierkou a nechajte dôkladne uschnúť(najlepšie cez noc). Pre navrátenie pôvodného vzhľadu po uschnutí prejdite jemnou kefkou po povrchu materiálu Alcantara®.


Na čistenie materiálu Alcantara® sa nesmú používať čistiace prostriedky s obsahom chlóru. Ak je to nutné, je možné materiál Alcantara® vyžehliť. Pri žehlení je potrebné, aby ste medzi materiál Alcantara® a žehliacu plochu položili čistý biely textil. Teplota žehlenia nesmie byť vyššia než 110 °C. Pri suchom čistení nesmie byť použitý čistiaci prostriedok s obsahom trichlóretylénu (priemyselné rozpúšťadlo). Taktiež je nutné, aby ste zabránili priamemu kontaktu materiálu s parnými zariadeniami.

V prípade, že škvrny nie sú príliš veľké, použite špecifické čistiace prostriedky pre Alcantara®, ktorých zoznam je možné nájsť na www.alcantara.com a pri čistení postupujte ako je popísané nižšie.

- O vzniknutú škvrnu sa postarajte okamžite (v priebehu pol hodiny). Zmenšite škvrnu z vonkajšej strany do vnútra, aby ste zabránili jej šíreniu;
- Čistiaci prostriedok nikdy neaplikujte priamo na Alcantaru®;
- Pred samotným odstránením škvrny odstránte pomocou lyžice alebo plastovej špachtle co najviac vyskóznej substancie (jogurt, džem atď). V prípade kvapalných látok použite nepotlačené kuchyňské utierky alebo hubku;
- Použite bielu handričku alebo dobre vyžmýkanú špongiu na odstránenie škvŕn;
Ak používate špongiu, musí byť opláchnutá čistou vodou a dobre vyžmýkaná;

Pre čistenie Alcantara® sa odporúča použiť príslušné produkty, ktorých zoznam je k dispozícii na webových stránkach www.alcantara.com. Ak uvedené výrobky nie sú k dispozícii sa ako vhodné odporúča použitie vody, citrónovej šťavy alebo čistý lieh. Relevantné proces čistenia je popísaný nižšie:

Ovocné šťavy, džemy, želatína, sirup, kečup: pri čistení použite vlažnú vodu a opláchnite čistou vodou.
Krv, vajcia, výkaly a moč: Umyte so studenou vodou. Je potrebné sa vyhnúť horúcej vode, ktorá môže zrážať tieto látky.
Likéry, víno​​, pivo, cola a čaj: Umyte vlažnou vodou. Farebné škvrny by mali byť čistené citrónovou šťavou. Dôkladne opláchnite.
Ceruzka, kakao, čokoláda, smotana a čokoládové sladkosti, zmrzlina, horčica: čistite mierne teplou vodou. Opláchnite čistou vodou.
Ocot, gél na vlasy, paradajková omáčka, káva s cukrom: čistite s citrónovou šťavou a vlažnou vodou. Opláchnite čistou vodou.

Pre čistenie materiálu Alcantara® sa odporúča použiť príslušné produkty, ktorých zoznam je k dispozícii na webových stránkach www.alcantara.com. Ak uvedené výrobky nie sú k dispozícii sa ako vhodné odporúča použitie vody, citrónovej šťavy alebo čistý lieh (liehoviny). Príslušné metódy čistenia sú popísané nižšie:

Rúž, make-up, riasenka, očné tiene, parfumy, krém na topánky, oleje a tuky všeobecne, škvrny od trávy a fixky všeobecne (i neriešiteľné): Očistiť najprv s etanolom a potom s vodou. Opláchnite. Škvrny od trávy a fixiek sa neľahko odstraňujú, najmä na svetlých poťahoch. Tieto škvrny musia byť okamžite ošetrené, aby sa zabránilo ich zaschnutiu.
Žuvačka a vosk: Na škvrnu dajte ľad v plastovom sáčku. Stvrdnutú látku odstráňte po častiach. Následne povrch ošetrite etylalkoholom.

Viackrát opakujte postup odstraňovania škvŕn opísaný v predchádzajúcej časti. Často musia byť aj vodeodolné škvrny ošetrené vodou.

Čistiť najprv vlažnou vodou. Potom opláchnite čistou vodou. Ak sa škvrna rozpustí pri čistení vodou, proces opakujte niekoľkokrát. Nechajte uschnúť a ak je to nutné, na čistenie použite etanol.

UPOZORNENIE:

Vaše poťahy pri akomkoľvek čistení, naparovaní a tepovaní v žiadnom prípade nedemontujte. Musia ostať natiahnuté na sedadlách, inak hrozí poškodenie ich dokonalého vzhľadu. Pri nesprávnom postupe čistenia, či navlhčenia sa môžu dokonca zraziť, ak nie sú natiahnuté na sedadlách.

Videli ste násAutosalón Nitra - LogoRelácia Autosalón na Prime - LogoPowerfest - Tuning zrazTuning.sk - Online tuning magazín
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!