4 otázky pred kúpou autopoťahov

Neviete sa rozhodnúť pri výbere vašich nových autopoťahov? Pripravili sme pre Vás pár užitočných rád, ktoré vám iste pomôžu pri rozhodovaní.

1. Aké druhy autopoťahov poznáme?

Vo všeobecnosti môžeme autopoťahy rozlíšiť na dve skupiny – univerzálne poťahy a autopoťahy šité na mieru. Rozdiely medzi týmito dvomi skupinami sú výrazné a objasníme si ich v odpovedi na nasledujúcu otázku.

Univerzálne autopoťahy

Univerzálne autopoťahy

Autopoťahy šité na mieru

Autopoťahy šité na mieru

2. Aký je rozdiel medzi univerzálnymi autopoťahmi a poťahmi šitými na mieru?

Odlišnosti medzi univerzálnymi poťahmi a autopoťahmi šitými na mieru sú veľmi výrazné! Líšia sa účelom použitia, spracovaním, použítými materiálmi a aj cenou. V nasledujúcich častiach sa detailne pozrieme na rozdiely medzi týmito dvomi produktmi.

Univerzálne autopoťahy sú vyrábané tak, aby ich bolo možné namontovať do viacerých modelov vozidiel. Pri výrobku je spravidla zobrazená tabuľka použiteľnosti univerzálnych autopoťahov, ktorá zahŕňa všetky modely vozidiel, do ktorých je možné poťahy namontovať. Pozitíva univerzálnych autopoťahov spočívajú hlavne v nižšej cene. Kvôli nižším nákladom na tvorbu strihu autopoťahov a použitiu lacnejších, elastických materiálov je možné univerzálne autopoťahy vyrobiť s nižšími nákladmi, ako poťahy šité na mieru. Hlavné negatívum univerzálnych autopoťahov sa skrýva v ich univerzálnosti – sú vyrobené pre viacero modelov a preto nemožno očakávať, že budú na sedadlách presne sedieť. Otázna je taktiež odolnosť a životnosť materiálov a možnosť bezpečného použitia na sedadlách s bočným airbagom.

Kto nakupuje univerzálne autopoťahy?
– univerzálne autopoťahy nakupujú najmä majitelia vozidiel, ktorí hľadajú dočasné a krátkodobé riešenie ochrany pôvodného čalúnenia vozidla spojené s nízkymi obstarávacími nákladmi.
– majitelia starších vozidiel do svojich áut taktiež často montujú univerzálne poťahy. Robia to z dvoch dôvodov:
   1. na trhu sa nenachádzajú žiadne autopoťahy šité na mieru, ktoré sú určené pre ich vozidlo
   2. nižšia cena univerzálnych poťahov (cena autopoťahov šitých na mieru by v určitých extrémnych prípadoch mohla presiahnuť hodnotu vozidla)

Autopoťahy šité na mieru predstavujú drahšiu, avšak výrazne kvalitnejšiu alternatívu pre upravenie interiéru vozidla. Táto kategória autopoťahov sa vyrába vždy pre jeden konkrétny druh sedadiel – dôkladne vytvorený strih zaručí, že budú poťahy na sedadlách sedieť s milimetrovou presnosťou. Kvalitné autopoťahy šité na mieru ochránia pôvodné čalúnenie vozidla a pozitívne pôsobia na estetickosť interiéru. Pri výrobe autopoťahov šitých na mieru sa používajú kvalitnejšie materiály – často sa môžete pri výrobe autopoťahov stretnúť s materiálmi, ktoré výrobcovia automobilov používajú pri výrobe originálneho autočalúnenia. Tieto materiály boli vyvinuté špeciálne pre automobilový priemysel a spĺňajú prísne podmienky zaručujúce dostatočnú životnosť, pevnosť materiálu, svetlostálosť atď. Negatívum tejto kategórie spočíva v jej cene, ktorá môže mnohonásobne prevýšiť cenu univerzálnych autopoťahov.

Pre koho sú určené autopoťahy šité na mieru?
– majitelia nových áut, ktorý si chcú pôvodné čalúnenie čo najdlhšie ochrániť pred vonkajšími vplyvmi
– fanúšikovia tuningu, ktorí sa neuspokoja s úpravou exteriéru vozidla
– vlastníci áut s opotrebovaným interiérom, ktorí chcú vozidlu vrátiť „zašlú slávu“
– majitelia vozidiel, ktorí sa chcú vyhnúť časovo náročnému čisteniu sedadiel
– firemné vozidlá (taxislužby, prepravné spoločnosti, policajné a sanitné vozidlá atď.)

Sedadlo pred a po montáži autopoťahov

Sedadlá Mini Copper One pred a po montáži autopoťahov šitých na mieru. Kvalitné a presne ušité autopoťahy je ťažké odlíšiť od pôvodného čalúnenia. Na pravom sedadle sú namontované autopoťahy so stredovým materiálom Alcantara® a krajným materiálom Leather Look (automobilová syntetická koža).

3. Z akých materiálov sa vyrábajú autopoťahy?

Ako pri oblečení, tak aj pri autopoťahoch sa môžete stretnúť s veľkým množstvom rôznych materiálov. Môžu sa líšiť vo farebnom prevedení, vzorovaní, pevnosti atď.. Môžete sa stretnúť s textilným, plyšovými, polokoženými alebo celokoženými autopoťahmi. Najmodernejšie autopoťahy sú vyrábané z mikrovlákna Alcantara® (viac informácií o tomto materiáli nájdete na www.alcantara.com). Použitie pravej kože pre výrobu sekundárnych autopoťahov je problematické kvôli prirodzeným vlastnostiam kože (pravá koža sa pri vyšších teplotách rozťahuje a môže sa poškodiť). Rovnako ako presnosť strihov, aj kvalita použitých materiálov sa môže pri produktoch rôznych výrobcov výrazne líšiť. Vo všeobecnosti platí:

Kvalitné a trvácne autopoťahy je možné vyrobiť výlučne z materiálov, ktoré sú určené pre použitie v automobilovom priemysle!Materiály vyrobené pre nábytkársky alebo odevný priemysel sa pri výrobe autopoťahov môžu zdať na prvý pohľad ako vhodné. Tieto materiály však nie sú vyvinuté pre podmienky, ktoré sú potrebné pre použitie v automobilovom priemysle. V nasledujúcich bodoch si zhrnieme dva najzákladnejšie dôvody, prečo by nemali byť nábytkárske materiály použité pri výrobe autopoťahov:

– veľké teplotné výkyvy – teplota v interiéri auta sa počas letných mesiacov môže vyšplhať až na 70 ºC, zatiaľ čo v zimných mesiacoch padá teplota hlboko pod bod mrazu – odolať takýmto extrémnym výkyvom teploty dokážu iba materiály vyvinuté pre automobilový priemysel

– vysoký stupeň zaťaženia materiálov – kvôli častému nastupovaniu a vystupovaniu sa od materiálov vyžaduje dlhá trvácnosť a vysoká pevnosť.

Na kvalitu a životnosť materiálov má výrazný vplyv aj kvalita laminácie materiálov. Laminácia je proces, pri ktorom sa na vnútornú stranu materiálu prilepí molitanová pena určená pre automobilový priemysel. Kvalitu laminácie ovplyvňuje viacero faktorov: kvalita výrobného procesu spoločnosti laminujúcej materiál (technologické vybavenie spoločnosti, schopnosti a skúsenosti personálu vykonávajúceho lamináciu) hrúbka a hustota molitanovej peny. Laminácia plní niekoľko dôležitých úloh:

– chráni materiál autopoťahov pred pokrčením

– zabraňuje pohybu autopoťahov po pôvodnom čalúnení

– mäkká molitanová pena zväčšuje pohodlie cestujúcich.

4. Ako sa presvedčíte o kvalite materiálov?

Kvalitné autopoťahy absolvujú popri teste výstrelu bočného airbagu aj ďalšie testy, ktoré sú zamerané na skúmanie kvality použitých materiálov. Aj tieto testy vykonáva v našom regióne spoločnosť TÜV SÜD Czech s.r.o.. Test kvality materiálov obsahuje krátkodobú a dlhodobú časť. Krátkodobú časť testu absolvujú poťahy v laboratórnych podmienkach, kde sa skúma kvalita materiálu a presnosť spracovania. Dĺžka týchto skúšok je 100 cyklov – 1200 hodín (50 dní). O náročnosti testu svedčí minimálna a maximálna teplota cyklu (-40 °C až +80 ºC) a extrémna zmena vzdušnej vlhkosti (od 30 % do 80 %).

Dlhodobé testovanie kvality materiálov sa vykonáva v podmienkach bežnej cestnej premávky a ich dĺžka je 100 000 km. Účelom skúšky je získanie poznatkov o chovaní poťahov pri praktickom používaní vozidla (vrátane montáže).

Testovanie kvality materiálov a vyhotovenia v laboratórnych podmienkach.TÜV SÜD Czech s.r.o.

Zhrnutie

V článku sme sa postupne zaoberali všetkými oblasťami, ktoré môžu pri výbere autopoťahov ovplyvniť Vašu spokojnosť. Na záver si môžeme v krátkosti zhrnúť všetky vlastnosti, ktoré by mali mať Vaše autopoťahy šité na mieru:

– kvalitne vytvorený strih zaručí, že budú poťahy kopírovať línie Vašich sedadiel – najkvalitnejšie sú tie poťahy, ktoré je ťažké rozoznať od pôvodného čalúnenia vozidla

– kvalitné autopoťahy sú vyrobené z materiálov, ktoré sú určené pre použitie v automobilovom priemysle – kvalitu a trvácnosť materiálov dokazujú príslušné testy.

Videli ste násAutosalón Nitra - LogoRelácia Autosalón na Prime - LogoPowerfest - Tuning zrazTuning.sk - Online tuning magazín
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!